Well, I sure can't address the price of the baler you're looking at, but I have had one summer's experience with a 14 T. Back in about 1955, my uncle bought a new 14-T, but had only a Farmall F-20, so Dad offered to use our '49 JD A to run it with. Since both of them farmed full time and then some, I got the bright idea to start a custom baling business - Uncle provided the baler, Dad provided the tractor, I provided the labor. I was going to make enough money to pay my way through college, right? Wrong!! My biggest job was about 2 acres for a "gentleman farmer" - consisted of about 120 bales at 11 cents per bale (dropped on the ground because he wouldn't pay 14 cents for loaded on the wagon). I drove about 10 miles to his place, baled his hay, and drove 10 miles home. Total income - 120 bales at 11 cents = $13.20. Split three ways, I got $4.30 - The next summer I got a job at the local locker plant at $1.00 an hour!!!! I do hope you have as much fun with your baler as I had with ours!! And I'm not being sarcastic - at 18 years old, it was a big adventure, and it taught me a lot about business!! Stan
|